Dajti Ekspres

Stacioni i Poshtëm i Teleferikut, Linzë, Dajt, Tiranë, Albania
+355 67 208 4471

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Guide

Mirë se vini në Dajti Ekspres! Një vend i rrethuar nga natyra, me një park aventurash, një fushë mini-golfi, me një restorant të mrekullueshëm, një hotel dhe shumë gjëra të tjera!

Kompleksi ynë është i arritshëm përmes teleferikut Dajti Ekspres dhe ndodhet në Parkun Kombëtar të Malit të Dajtit, 1100m mbi nivelin e detit.

Teleferiku Dajti Ekspres është teleferiku më i gjatë në Ballkan dhe ishte pjesë e një plani historik për të lidhur qytetin e Tiranës me një vend të bukurisë natyrore, sic është mali i Dajtit. Në vitin 2002, biznesmeni vendas, z. Muhamet Malo, bëri investimin ambicioz për të sjellë në jetë këtë plan.

Stacioni i Poshtëm i teleferikut ndodhet në një distancë të shkurtër nga qyteti. Teleferiku është i gjatë 5 kilometra dhe në 15 minuta udhëtim ju mbërrini në kompleks.

Kompleksi ynë përbëhet nga:

· Teleferiku Dajti Ekspres

· Hoteli Dajti Tower Belvedere

· Restoranti Ballkoni i Dajtit

· Parku i Aventurave

· Fusha e Minigolfit

Adresa: Stacioni i Poshtëm i Teleferikut, Linzë, Dajt, Tiranë, Albania

Web   f   Insta                                                        Rezervo

 

Orari:

00:00 - 00:00

Informacion shtesë:

Kalaja e Tiranës

Kalaja e Tiranës, Tirana, Albania
+355 692291945

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Guide

 

Kalaja e Tiranës është një pedonale e re që i është kthyer kryeqytetit duke i ofruar shërbime të llojeve të ndryshme.

Kalaja është në pronësi të familjes Toptani, një nga familjet më të mëdha në Shqipëri dhe zonën ballkanike, me origjinë nga qyteti i Krujës, e cila u zhvendos në Tiranë në shekullin e shtatëmbëdhjetë.

Këtu qytetarët dhe turistët gjejnë çdo gjë që i duhet për të kaluar kohën e lirë me miqtë dhe familjen. Kalaja u jep mundësinë secilit visitor: 
1. Të pijmë kafe cilësore dhe kokteje të ndryshme;
2. Të gjejnë ushqim nga ai tradicional, gatime me tartuf, ushqime të shpejta, lëngje frutash bio, ëmbëlsira të ndryshme, karamele të shumëllojshme, ku ndër të cilat është dhe karamele zana tradicionale shqiptare, deri tek produktet e detit të gatuara me mjeshtri nga shefa kuzhine me eksperiencë;
3. Të shijojë verë shqiptare dhe të huaj;
4. Të marrë produkte cilësore për vete dhe dhurata si objekte  porcelanit të dizenjuara sipas dëshirës, produkte artizanale, tradicionale, bizhu dhe aksesorë argjendi;
5. Të jetë pjesë e eventeve kulturore dhe artistike të organizuara nga Kalaja e Tiranës që ditët dhe netët të jenë sa më të këndshme për të gjithë vizitorët dhe klientët e saj.

Kalaja e Tiranës është e hapur nga e hëna në të dielë nga ora 07:00 deri në orët e para të mëngjesit për baret dhe restorantet, ndërsa për dyqanet nga ora 09:00 deri në 22:00.

Adresa: Kalaja e Tiranës, Tirana, Albaina

Web   f   Insta                                                        Rezervo

 

Orari:

07:00 - 22:00

Informacion shtesë:

Shpella e Pëllumbasit

Shpella e Pëllumbasit, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Nëse keni nevojë të shihni më shumë nga Parku Kombëtar i Malit të Dajtit që afrohet në lindje të qytetit, kaloni një ditë rreth fshatit Pëllumbas. Këtu ju mund të merrni ngjitje në rrugën tuaj deri në një monument të bukur natyror. Ka një gjurmë nga fshati që kalon përmes maleve për dy kilometra para se të arrini në një shpellë të mbushur me stalagmite dhe stalakte, por gjithashtu me dëshmi të aktivitetit njerëzor që shkon mbrapa 300.000 vjet. Ajo zbret 350 metra në mal, dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore bëri një strehë për fshatarët e Pëllumba.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Ura e Tabakëve

Ura e Tabakëve, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Ky urë e vogël është nga vitet 1700 dhe është një fragment interesant i historisë osmane të Tiranës, duke dhënë një përshtypje se si qyteti vazhdoi zhvillimin e tij në vitet pas themelimit të saj. Këto ditë është një urë për këmbësorë, por kur u ndërtua, ishte rruga kryesore për fermerët që të sillnin bagëtitë e tyre në dhe në zonën e përpunimit të lëkurës. Këto ditë lumi Lane që ura përdorte për të kaluar, është ridrejtuar, kështu që ura është mbajtur si një monument. Nga ura mund të shihni gjithashtu Xhaminë e Tanners, e cila u ndërtua nga shoqata e Tanners në vitet 1700.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Rruga Murat Toptani

Shëtitorja Murat Toptani, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Një rrugë e në qendër të Tiranës, Rruga Murat Toptani është një shëtitore e bukur midis ndërtesës së Parlamentit dhe Galerisë Kombëtare të Arteve. Emri i kësaj arterie popullore vjen nga Familja Toptani, e cila mbizotëronte në Shqipërinë Otomane nga vitet 1700 deri në Luftën e Dytë Botërore. Rruga është veçanërisht e madhe në verë kur rreshtat e dyfishtë të pemëve aeroplan ofrojnë hije nga dielli. Përgjatë rrugës mund të admirosh disa nga fortifikimet e vjetra të qytetit, që datojnë nga koha kur Toptanët shkuan për kontrollin e Tiranës me familje të tjera të fuqishme lokale.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Parku Kombëtar i Malit të Dajtit

Dajti Mountain National Park, Dajt, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Në Evropë është e pazakontë të gjesh një park kombëtar në pragun e një kryeqyteti, prandaj mos e humbisni mundësinë që të eksploroni më tej në malin që formon kufirin lindor të Tiranës. Nëse dëshironi të dilni me të vërtetë dhe të përjetoni pamje natyrore këtu, merrni gjurmët që lidh malin Dajti me malin Tujani, që rritet në 1.580 metra. Ky kulmin është më i larti në park dhe mund të shkallëzohet në këmbë në qoftë se jeni një hiker i rregullt. Pamja nga maja është ajo që është përpjekja për të, jo më pak sepse përfshin rezervuarin e madh të ujit, liqenin Bovilla. Rreth këtij liqeni janë shkëmbinjtë e thjeshtë që ofrojnë gjithashtu disa mure të shkëlqyera ngjitjeje.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Sheshi Skënderbej

Skanderbeg Square, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Këtu janë mbledhur monumente të kryeministrisë të Tiranës, duke përfshirë Kulla e Sahatit, Xhamia e Et’hem Beut dhe Muzeu Historik Kombëtar. Ajo është emëruar pas Gjergj Kastriot, një hero kombëtar shqiptar, që meriton të ndaloi përparimin e Perandorisë Osmane në Europën qendrore. Në shesh ka një monument për Skënderbeun, i cili zë vendin ku dikur qëndronte një statujë e kohës së komunizmit të Xhozef Stalinit. Arkitektura që rrethon sheshin është neo-rilindja, dhe ka një lëndinë të madhe me shtretër lule për të rrethuar atmosferën madhështore. Skënderbeu është vendi kryesor i qytetit për festimet popullore, të tilla si 100 vjet të Pavarësisë së Shqipërisë në vitin 2012.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Dajti Ekspres

Dajti Ekspres, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Kjo makinë kabllore është një nisje dite e mrekullueshme familjare dhe një hyrje e mrekullueshme në qytet, duke ju çuar në gondolë në malin dramatik në skajin lindor të Tiranës. Makina kabllore përshinë një kilometër, duke e bërë atë më të gjatin në Ballkan, dhe rritet më shumë se 800 metra deri në mal. Udhëtimi do të zgjasë rreth 15 minuta dhe në krye ka një kompleks turizmi me restorante dhe hotele. Sigurisht pamja mbi qytet do të jetë e paharrueshme, por ka edhe aktivitete gjatë gjithë vitit në tryezë, duke përfshirë trekking dhe hipur mbi kalë në verë, dhe ski në dimër.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Cirku i Tiranës Albania

Circus of Tirana Albania

Përshkrimi:

Cirku i Tiranës u krijua në 1952 nga artistet e njohur shqiptarë: Telat Agolli, Bajram Kurti, Xhuzepina Prendi (Shkurti), Bardhyl Jareci, dhe Abdyl Karakashi. Tenta e tij gjigande ende ndodhet pranë Bulevardit Zogu I, afër qerndrës së Tiranës. Cirku ka patur vitet e tij më të sukseshme gjatë regjimit komunist, dhe ka patur vështirësi në 1990-2010 kur personeli u reduktua.

Programi i Kombeve të Bashkuara financoi disa aktivitete të cirkut në 2010 dhe Cirku i Tiranës ka shtuar aktivitetet dhe performancat. Cirku i Tiranës është nën administrimin e Ministrisë së Turizmit, Kulturës Rinisë dhe Sporteve. Cirku është i njohur si vendi që punësonte atletet më të famshëm shqiptar si punonjës të tij. Sot jep performance cdo jave, të dielave, dhe është ende popullor pavarësisht vështirësive ekonomike me te cilat perballet.

Informacion shtesë:

Piramida

Bulevardi "Bajram Curri", Tirane, Albania

Përshkrimi:

U përurua në 14 tetor 1988 si muzeu i diktatorit Enver Hoxha. Struktura në formë piramidale u projektua nga një grup arkitektësh  nën drejtimin e vajzës dhe dhëndrit të Enver Hoxhës. Ndërtimi i saj filloi në vitin 1986 dhe përfundoi në vitin 1988 duke shërbyer si një muze në trashëgiminë e tij deri në vitin 1991. Pas vitit 1991 ajo u kthye në qendër konferencash e panairesh. Emrin piramidë e mori gjate lëvizjes studentore të dhjetorit 1990, për shkak të formës se saj arkitektonike. Sot, zyrtarisht njihet si “Qendra Ndërkombëtare e Kulturës Pjetër Arbnori” dhe mbetet një copëz e arkitekturës së periudhës komuniste.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: