Osumi Kanion

Ismail Qemali, Tirana, Albania
+355  69 208 0131

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Agjensi Turistike

Osumi Kanion një agjensi turistike me shërbim 360 gradë, ofron shërbimin e transportit turistik me fokusin kryesor vendet më atraktive brenda dhe jashtë vendit që vizitorët (Turistët) preferojnë.

Gjithashtu ofrojnë edhe disponibilitetin e transfertave nga hoteli në vendet ku deshirojnë Turistët.
Autobusët që disponon agjensia jonë shquhen për cilesinë, komoditetin, rehatinë me standarte bashkëkohore si në vendet e Bashkimit Europian të cilat i zotëron Agjensia Osumi Kanion.

Eshtë një shërbim që ofrohet në të gjithë territorin brenda Shqiperisë, por edhe në të gjithë vendet e komunitetit europian.
Përvec se këtyre që përmendëm më sipër me vetë fjalën 360 gradë, duke qenë se mbajmë mjetet e mira të transportit ne ofrojmë edhe makina me qera të llojit furgona, minibusa dhe vetura.
Agjensia meret edhe me spedicione për transport mallrash.
Si dhe me rezervime biletash (avion, traget, guida turistike).
Për më tepër keni kanalet tona të komunikimit dhe jemi afër jush.
Na kontaktoni!

Adresa: Ismail Qemali, Tirana, Albania

f                                                       Rezervo

Orari:

00:00 - 00:00

Informacion shtesë:

Dajti Ekspres

Stacioni i Poshtëm i Teleferikut, Linzë, Dajt, Tiranë, Albania
+355 67 208 4471

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Guide

Mirë se vini në Dajti Ekspres! Një vend i rrethuar nga natyra, me një park aventurash, një fushë mini-golfi, me një restorant të mrekullueshëm, një hotel dhe shumë gjëra të tjera!

Kompleksi ynë është i arritshëm përmes teleferikut Dajti Ekspres dhe ndodhet në Parkun Kombëtar të Malit të Dajtit, 1100m mbi nivelin e detit.

Teleferiku Dajti Ekspres është teleferiku më i gjatë në Ballkan dhe ishte pjesë e një plani historik për të lidhur qytetin e Tiranës me një vend të bukurisë natyrore, sic është mali i Dajtit. Në vitin 2002, biznesmeni vendas, z. Muhamet Malo, bëri investimin ambicioz për të sjellë në jetë këtë plan.

Stacioni i Poshtëm i teleferikut ndodhet në një distancë të shkurtër nga qyteti. Teleferiku është i gjatë 5 kilometra dhe në 15 minuta udhëtim ju mbërrini në kompleks.

Kompleksi ynë përbëhet nga:

· Teleferiku Dajti Ekspres

· Hoteli Dajti Tower Belvedere

· Restoranti Ballkoni i Dajtit

· Parku i Aventurave

· Fusha e Minigolfit

Adresa: Stacioni i Poshtëm i Teleferikut, Linzë, Dajt, Tiranë, Albania

Web   f   Insta                                                        Rezervo

 

Orari:

00:00 - 00:00

Informacion shtesë:

Elite Palace

Rruga Alajdin Frashëri, Tirana, Albania
0676050090 / 0676050091

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Guide

E vendosur në Tiranë, Elite Palace është 6.2 km nga Qendra e Tiranës. Ofron dhoma me hapsirë, arredim komode dhe moderne ku shijohet natyra e Malit të Dajtit, bukuria e Liqenit të Farkës. Në këtë Hotel ka një restorant me gatime tradicionale dhe europiane, recepsioni është 24 orësh, shërbim në dhomë dhe WiFi falas. Si dhe ka një Bar ku mund të shijoni pamjen e bukur te Tiranës nën shoqërinë e ndonje pije freskuese deri tek ato alkoolike.

Të gjitha dhomat kanë një banjo private.

Elite Palace shërben një mëngjes kontinental ose à la carte.

DHOMË LUKSOZE
Dhoma Deluxe është ndoshta një nga zgjidhjet e zakonshme për të përmbushur standardin tuaj bazë të akomodimit në Elite Palace. E dizajnuar thjesht për t’ju ofruar një përvojë rehati pasi dhoma përmban një ballkon privat me pamje nga qyteti ose kopshti.

SUITE RELAX
Pushimet relaksuese në Elite Palace kanë dhoma të gjera me një zonë ngjitur të shtrojë. Ato janë të mobiluara në mënyrë elegante dhe të pajisura me pajisje moderne për të siguruar një qëndrim të këndshëm.

SUITE JUNIOR
Për biznes ose kohë të lirë, me familjen ose vetë, dhomat e Junior Suite ju ofrojnë të gjitha komoditetet dhe lehtësitë që ju presin nga Elite Palace.

Në Restorantin tonë ushqimi i shëndetshëm dhe i shijshëm në Elite Palace Hotel, do të jetë një fokus kryesor i yni. Kështu, ne kemi ndërtuar një restorant modern, ku ushqimi përgatitet i freskët duke zgjedhur përbërës organikë dhe kuzhinierët tanë do të siguroheni që nuk e keni shijuar kurrë atë diku tjetër.

Ekziston edhe një tarracë ku mund të shijoni perëndimin e diellit me miqtë apo familjarët tuaj.

Sheshi Skënderbej është 7 km larg Elite Palace, ndërsa Sky Tower është 6 km larg. Aeroporti më i afërt është Nënë Tereza Ndërkombëtar i Tiranës, 23 km larg nga hoteli. Elite Palace siguron një transport deri në aeroporti për një tarifë ideale.

Adresa: Rruga Alajdin Frashëri, Tirana, Albania

Web   f   Insta                                                       Rezervo

Orari:

00:00 - 00:00

Informacion shtesë:

Klinike Dentare Dr.Anduela Çurmaku

Rruga Ali Shefqeti, Tirana, Albania
+355  69 375 5065

Përshkrimi:

Kanalet Tona:

   

Kategoria: Klinike Dentare

Dëshironi dhëmbë të fortë dhe të bardhë? Zgjidhni profesionalitetin e mjekëve tek Klinike Dentare Dr.Anduela Çurmaku!
Sherbime qe ofrohen nga Klinika Dentare:
Ndërhyrje estetike dentare janë të këshillueshme në disa raste si: në rastet kur dhëmbët fërkohen shumë me njëri-tjetrin, kur ka abrazione gjatë përdorimit jo korrekt të furçës së dhëmbëve ose pastës së dhëmbëve sidomos në rastet kur ka erozione kimike që janë të lidhura me çrregullimet ushqimore, kur konsumohen shumë ushqime ose pije me acid dhe shumë raste të tjera. Në këto raste shihet një humbje e konsiderueshme e substancës dentare që tashmë është e mundur të rivendoset falë teknikave të reja minimalisht invazive.
Terapi: Kariesi dentar eshte nje semundje e cila ne ditet e sotme ze nje perqindje te madhe ne popullate.Trajtimi I dhembeve te kariuar duhet bere ne kohe edhe pse shpeshhere keta dhembe jane asimptomatik(nuk I shkaktojne dhimbje pacientit). Trajtimi i dhembeve te kariuar konsiston ne disa etapa pune : Fillimisht behet anestezia lokale per dhembin qe do te trajtohet. Pastrimin e mases karioze. Pregatitjen e kavitetit. Vendosja e shtreses izoluese (nese eshte e nevojshme). Mbushja e kavitetit me materialet perkatese si kompozite, amalgam, glasjonomer etj. Sot preferohet me teper mbushja me Kompozite. Kompozitet jane materiale me baze rezine,me ngjyra si e dhembit qe forcohen me ndihmen e drites halogjene.
Trajtimi ortodontik mund të përqëndrohet vetëm në zhvendosjen e dhëmbëve ose të merret me kontrollin dhe modifikimin e rritjes së fytyrës.
Ortopedia është specialiteti dentar që përqëndrohet në protezat dentare. Proteza dentare është nje proteze intraorale (brenda gojes) e cila përdoret për të restauruar (rindërtuar) defekte intraorale të tilla si dhëmbe të humbur totalisht ose pjesërisht.
• Kirurgjia orale është ajo degë e stomatologjisë, që merret me ndërhyrjet kirurgjikale në kavitetin oral. Për fat të keq, kur një dhëmb është e pamundur që të ruhet për shkak se mund të jetë shumë i dëmtuar dhe mbushja është ë pamundur, është e detyruar heqja e tij
Zbardhim Profesional: Të fokusuar tek bardhësia ekstreme, ”buzëqeshjet skenike” tundojnë jo pak pacientë drejt ndërhyrjeve të tilla, herë herë ndoshta dhe të pa nevojshme. E meqenëse ngjyra e dhëmbëve i atribuohet pjesërisht gjenetikës, higjiena dhe përkujdesja luajnë gjithashtu një rol të veçantë.
Stafi ynë do t’ju mirëpresë duke ofruar atë që është më e mirë për Ju!

Adresa: Rruga Ali Shefqeti, Tirana, Albania

f   Insta                                                        Rezervo

Orari:

09:00 - 19:00

Informacion shtesë:

Kalaja e Tiranës

Kalaja e Tiranës, Tirana, Albania
+355 692291945

Përshkrimi:

Kanalet tona:

   

Kategoria: Guide

 

Kalaja e Tiranës është një pedonale e re që i është kthyer kryeqytetit duke i ofruar shërbime të llojeve të ndryshme.

Kalaja është në pronësi të familjes Toptani, një nga familjet më të mëdha në Shqipëri dhe zonën ballkanike, me origjinë nga qyteti i Krujës, e cila u zhvendos në Tiranë në shekullin e shtatëmbëdhjetë.

Këtu qytetarët dhe turistët gjejnë çdo gjë që i duhet për të kaluar kohën e lirë me miqtë dhe familjen. Kalaja u jep mundësinë secilit visitor: 
1. Të pijmë kafe cilësore dhe kokteje të ndryshme;
2. Të gjejnë ushqim nga ai tradicional, gatime me tartuf, ushqime të shpejta, lëngje frutash bio, ëmbëlsira të ndryshme, karamele të shumëllojshme, ku ndër të cilat është dhe karamele zana tradicionale shqiptare, deri tek produktet e detit të gatuara me mjeshtri nga shefa kuzhine me eksperiencë;
3. Të shijojë verë shqiptare dhe të huaj;
4. Të marrë produkte cilësore për vete dhe dhurata si objekte  porcelanit të dizenjuara sipas dëshirës, produkte artizanale, tradicionale, bizhu dhe aksesorë argjendi;
5. Të jetë pjesë e eventeve kulturore dhe artistike të organizuara nga Kalaja e Tiranës që ditët dhe netët të jenë sa më të këndshme për të gjithë vizitorët dhe klientët e saj.

Kalaja e Tiranës është e hapur nga e hëna në të dielë nga ora 07:00 deri në orët e para të mëngjesit për baret dhe restorantet, ndërsa për dyqanet nga ora 09:00 deri në 22:00.

Adresa: Kalaja e Tiranës, Tirana, Albaina

Web   f   Insta                                                        Rezervo

 

Orari:

07:00 - 22:00

Informacion shtesë:

Shpella e Pëllumbasit

Shpella e Pëllumbasit, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Nëse keni nevojë të shihni më shumë nga Parku Kombëtar i Malit të Dajtit që afrohet në lindje të qytetit, kaloni një ditë rreth fshatit Pëllumbas. Këtu ju mund të merrni ngjitje në rrugën tuaj deri në një monument të bukur natyror. Ka një gjurmë nga fshati që kalon përmes maleve për dy kilometra para se të arrini në një shpellë të mbushur me stalagmite dhe stalakte, por gjithashtu me dëshmi të aktivitetit njerëzor që shkon mbrapa 300.000 vjet. Ajo zbret 350 metra në mal, dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore bëri një strehë për fshatarët e Pëllumba.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Ura e Tabakëve

Ura e Tabakëve, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Ky urë e vogël është nga vitet 1700 dhe është një fragment interesant i historisë osmane të Tiranës, duke dhënë një përshtypje se si qyteti vazhdoi zhvillimin e tij në vitet pas themelimit të saj. Këto ditë është një urë për këmbësorë, por kur u ndërtua, ishte rruga kryesore për fermerët që të sillnin bagëtitë e tyre në dhe në zonën e përpunimit të lëkurës. Këto ditë lumi Lane që ura përdorte për të kaluar, është ridrejtuar, kështu që ura është mbajtur si një monument. Nga ura mund të shihni gjithashtu Xhaminë e Tanners, e cila u ndërtua nga shoqata e Tanners në vitet 1700.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Rruga Murat Toptani

Shëtitorja Murat Toptani, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Një rrugë e në qendër të Tiranës, Rruga Murat Toptani është një shëtitore e bukur midis ndërtesës së Parlamentit dhe Galerisë Kombëtare të Arteve. Emri i kësaj arterie popullore vjen nga Familja Toptani, e cila mbizotëronte në Shqipërinë Otomane nga vitet 1700 deri në Luftën e Dytë Botërore. Rruga është veçanërisht e madhe në verë kur rreshtat e dyfishtë të pemëve aeroplan ofrojnë hije nga dielli. Përgjatë rrugës mund të admirosh disa nga fortifikimet e vjetra të qytetit, që datojnë nga koha kur Toptanët shkuan për kontrollin e Tiranës me familje të tjera të fuqishme lokale.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Parku Kombëtar i Malit të Dajtit

Dajti Mountain National Park, Dajt, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Në Evropë është e pazakontë të gjesh një park kombëtar në pragun e një kryeqyteti, prandaj mos e humbisni mundësinë që të eksploroni më tej në malin që formon kufirin lindor të Tiranës. Nëse dëshironi të dilni me të vërtetë dhe të përjetoni pamje natyrore këtu, merrni gjurmët që lidh malin Dajti me malin Tujani, që rritet në 1.580 metra. Ky kulmin është më i larti në park dhe mund të shkallëzohet në këmbë në qoftë se jeni një hiker i rregullt. Pamja nga maja është ajo që është përpjekja për të, jo më pak sepse përfshin rezervuarin e madh të ujit, liqenin Bovilla. Rreth këtij liqeni janë shkëmbinjtë e thjeshtë që ofrojnë gjithashtu disa mure të shkëlqyera ngjitjeje.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa:

Sheshi Skënderbej

Skanderbeg Square, Tirana, Albania

Përshkrimi:

Këtu janë mbledhur monumente të kryeministrisë të Tiranës, duke përfshirë Kulla e Sahatit, Xhamia e Et’hem Beut dhe Muzeu Historik Kombëtar. Ajo është emëruar pas Gjergj Kastriot, një hero kombëtar shqiptar, që meriton të ndaloi përparimin e Perandorisë Osmane në Europën qendrore. Në shesh ka një monument për Skënderbeun, i cili zë vendin ku dikur qëndronte një statujë e kohës së komunizmit të Xhozef Stalinit. Arkitektura që rrethon sheshin është neo-rilindja, dhe ka një lëndinë të madhe me shtretër lule për të rrethuar atmosferën madhështore. Skënderbeu është vendi kryesor i qytetit për festimet popullore, të tilla si 100 vjet të Pavarësisë së Shqipërisë në vitin 2012.

Informacion shtesë:

Kategoria:
Paketa: